Latest topics
Кой е онлайн?
Общо онлайн са 5 потребители: 0 Регистрирани, 0 Скрити и 5 Гости :: 1 Bot

Нула

Най-много потребители онлайн: 468, на Сря Ное 10, 2010 8:49 pm
Top posters
Дийдра (3835)

Raven (3245)

djenitoo (2868)

Alex (2308)

Topcho (1900)

Zhu (1253)

krasy (1195)

PlamS (1162)

gabolinno (977)

Ellendary (943)

You are not connected. Please login or register

» Книги » Ревюта » Последната империя | Брандън Сандерсън (ревю)

Последната империя | Брандън Сандерсън (ревю)

Предишната тема Следващата тема Go down  Съобщение [Страница 1 от 1]

Дийдра

Админ
Админ
Обратно на Soul Eaters, Последната империя за мен демонстрира как се пише едва ли не идеална книга, която обаче не успява да грабне сърцето ми.

Последната империя, Мъглороден, кн. 1

Историята:
Някога един герой се възправил, за да спаси света. Млад мъж със загадъчен произход отправил храбро предизвикателство към мрака, който се спускал над тази страна.
Но се провалил.

Хиляда години по-късно светът е пустиня от пепел и мъгли, управлявана от безсмъртен император, наричан лорд Владетеля. Всеки опит за съпротива завършва печално.
Но надеждата оцеляла. Надежда за края на империята и дори за гибелта на самия лорд Владетел. И ето че в наши дни един брилянтен ум подготвя ново въстание - такова, което зависи изцяло от неговата хитрост и необичайни способности и от помощта на невероятна героиня, дете на улицата, която трябва да овладее изкуството на аломантията, могъщата сила на Мъглородните.

Та, какво имаме тук? Обичайния гений на Сандерсън, разбира се.
- Уникална магическа система, както винаги.
- Гениален план. Ах, Келсайър. Обичам Мразя Възхищавам ти се.
- Дори тайните имаха тайни!
- Наистина харесах Кел (иска ми се да го гушна) и Вин (ще ми се да я осиновя) и харесах няколко други герои...

Но не се привързах към никой от тях, по онзи вълшебен начин, който ме кара се чувствам като част от тях и тях като част от мен. Все забравях кой кой е сред второстепенните герои. Когато някой умреше, реакцията ми беше "Добре, това как ще се отрази на плана?", а не "Неееее! Мразя ви, злодеи, дано умрете в агония!"

Малко неравният ритъм и многократни обсъждания/обмисляния на едни и същи събития, които знаем как и защо са се случили още при първото им споменаване, също ми понижиха удоволствието.

Общо взето, Последната империя за мен е като всяка друга книга на Сандерсън, която съм чела. Определено е по-добра от Спиращият войната и Елантрис, но не по онзи начин, по който ми се иска. Сандерсън има толкова интересни идеи и създава фантастични пролози, но започвам да си мисля, с известна тъга, че може би никога няма наистина да обикна негова книга.

Бих ли препоръчала Последната империя? Да, особено ако вече сте фенове на Сандерсън.
Ще прочета ли Кладенецът на възнесението? Вероятно, защото съм любопитна за произхода на аломантията и другите тайни, които не бяха разкрити. Но не защото се интересувам особено от съдбата на героите.
Spoiler:
Сериозно, голям спойлер:
Особено след като Келсайър вече не е сред тях.

Последната промяна е направена от Дийдра на Вто Сеп 27, 2016 9:43 pm; мнението е било променяно общо 1 път

https://www.facebook.com/SupernaturalBGFans

desika83

Новороден
Новороден
На мен единствено прекалено честото описание на използването на металите ми беше досадничко. Мина доста време , но ми е останало приятно чувство от поредицата.

radost123

Творец на форума
Творец на форума
Ох сега защо го прочетох този голям, сериозно, голям спойлер.
Все още съм в началото на историята и е сериозна глътка свеж въздух след Войната на буквите, която уж почна добре, но...
Хареса ми историята, която видях до момента, как Сандерсън увлече в действието от кажи речи първия ред без много-много да му мисли и да се обяснява. Келсайър макар и все още малко съмнителен ми привлече вниманието веднага и сега нямам търпение за обедната почивка, че да се потопя отново в пепеливия му свят.
Това ми е първата книга на Сандерсън, тъй че ми е непонятно накъде отиват нещата, но засега героите и историята са ми симпатични и увлекателни.

http://joyslittlepleasures.blogspot.com/

Дийдра

Админ
Админ
@radost123, не се безпокой, на всички винаги ни е непонятно, дори да сме чели Сандерсън преди Very Happy
Нищо повече няма да казвам, защото знам, че и да го скрия под дузина спойлер тага, ти ще го прочетеш твърде рано Very Happy

@desika83 написа:Мина доста време , но ми е останало приятно чувство от поредицата.

Е, това ми дава надежда Very Happy Но така и така си знаех, че няма да устоя никога да не прочета останалите книги, особено предвид че Сандерсън написа още една трилогия в същия свят.

Та, @radost123, когато си готова за продължението... Ще се присъединя.

https://www.facebook.com/SupernaturalBGFans

petqtt

Новороден
Новороден
Обожам Сандерсън, но тази поредица не ми допадна. Със съжаление си признавам, че не успях да прочета първата книга до края даже. Просто това ядене на метал, хвърляне на монети и вече не сещам много за главаните герой, тъй като мина досата време, но и сред тях даже нямах любимец.
Аз лично предпочитам Пътя на кралете, за съжаление самата поредица все още не е завършена

radost123

Творец на форума
Творец на форума
Официално вчера седнах след работа и дочетох книгата.
Това, което ми хареса е, че въпреки доооста бавното и на пръв поглед нехващащо начало (осъзнавам това от разстояние на времето, докато четях първите глави ми се струваха страхотни, последвани от влаааачене, поради което и направих пауза преди да довърша историята), нещата станаха наистина страхотни.
Да, влаченето, дърпането и там каквото правят аломантите с каквито метали там беше (who cares) е малко досадно, но ако се абстрахирам от тях, имах нещо много добро, което ме зариби да чета до един през нощта.
Сега за историята:
Spoiler:
Имаше страхотна обстановка през цялото време - заобикалящите пейзажи бяха неизменни, включително с мъглите и пепелта падаща от небето и липсата на дори едно зелено листенце. Няма да забравя как Вин се чудеше дали Кел не е полудял та да си мечтае за зелени растения - този какво за бога си мисли! Липсваше още нещо, което да ме заведе буквално в самата тази обстановка обаче. Което до такава степен да ме "хване", че да си представя как вървя сред въпросните мъгли или как се опитвам да дишам през пепелта. Беше като нарисувана картина - нямам против картините, приятни са за окото, но не ме карат да мисля и усещам, или поне не достатъчно рязко.
Извън пейзажа обратите бяха страхотни. Като схванах накъде вървят нещата с откъсите в началото на всяка глава, така се израдвах, че ще имам нещо тип Дарт Вейдър. Мислех си, този тип (Сандерсън) е умен, но аз съм по-умна, защото разбрах преди да започне да пуска въдички. После, пред лицето на истината, бях все едно някой ми удари плесница, но не от лошите, а от онези, които ти казват " за бога, жено, стига си спала, виж какво става около теб!" 
Не ми беше жал за Келсайър. След първоначалния ми възторг от него, това, че не можах съвсем да му вляза в главата, ме правеше подозрителна към него. В смисъл, кой човек обикаля напред назад и трепе хора ухилен? Замисълът му сам по себе си беше гениален, а отмъщението му ме кара да преосмисля десет години гледане на латиносериали с отмъстителни планове на зли мастър гадове. Това, че беше от добрите, е само по-голям бонус. В заключение: гениален и сложен тип. Харесвам образа му, защото е противоречив и извън клишето, но не го чувствам близък.
Виж Вин, Елънд и Сейзед ми станаха много любими. Хареса ми как авторът е направил всеки от тях истински личности. Не някакви идеализирани, действащи механично, морални до тъпотия клиширани герои.Новият ми любимец е Елънд, обожавам типове като Елънд. 

Заключение - започнах втората част и нямам търпение да науча нещо повече за бездната или каквото там беше онова нещо, което заплашва света.

БТВ: #Дийдра: Ди, обаждам се, както обещах, като стигна до втората част. Хайде, почвай я и ти, че нещо относно ти-знаеш-кой от големия голям спойлер много много ме чопли и много много искам да го доразчопля Very Happy

http://joyslittlepleasures.blogspot.com/

Sponsored content

Предишната тема Следващата тема Върнете се в началото  Съобщение [Страница 1 от 1]