Latest topics
» Зад маската на дявола | Николай Пенчев (ревю)
Yesterday at 4:05 am by kostilka

» Предавам нататък
Нед Юли 16, 2017 11:55 am by Topcho

» "Алиса и петък вечер" (ревю)
Вто Май 30, 2017 11:01 am by Дийдра

» Raven / IvShadow представя новата рубрика - Време за книги
Нед Май 07, 2017 11:11 pm by Mariq123

» Riddle .
Нед Май 07, 2017 11:08 pm by Mariq123

» Коментари на дневниците
Нед Май 07, 2017 11:03 pm by Mariq123

» СЪОБЩЕНИЯ
Нед Май 07, 2017 10:53 pm by Mariq123

» Последната империя | Брандън Сандерсън (ревю)
Сря Май 03, 2017 1:06 pm by radost123

» "Аз преди теб" - Джоджо Мойс
Вто Май 02, 2017 8:03 pm by gery777

» Nerve (ревю)
Чет Апр 27, 2017 10:12 pm by debora

Кой е онлайн?
Общо онлайн са 6 потребители: 0 Регистрирани, 0 Скрити и 6 Гости :: 2 Bots

Нула

Най-много потребители онлайн: 468, на Сря Ное 10, 2010 8:49 pm
Top posters
Дийдра (3864)

Raven (3245)

djenitoo (2868)

Alex (2308)

Topcho (1917)

Zhu (1253)

krasy (1195)

PlamS (1162)

gabolinno (977)

Ellendary (943)

You are not connected. Please login or register

» Книги » Ревюта » "Диагноза:изгубена" (ревю)

"Диагноза:изгубена" (ревю)

Предишната тема Следващата тема Go down  Съобщение [Страница 1 от 1]

1 "Диагноза:изгубена" (ревю) on Съб Май 16, 2015 10:16 pm

Topcho

Творец на форума
Творец на форума

Заглавие: "Диагноза: изгубена"
Автор: Десислава Шейтанова

Предпрочитно:
Сама сигурно нямаше да посегна към тази книга. Не сигурно - със сигурност. Просто самата констелация от съвременен роман с тематиката и така лъхащото на оптимизъм заглавие не се вмества успешно в читателската ми зона на комфорт. Това, което ме убеди обаче, бе ревюто на .BIRDY CHER  , в което тя освен всичко друго бе споделила и точните координати на книгата. Заинтригувах се от идеята - харесва ми да прочета с някого една и съща книга, и да сравним мнения, а тук по всяка вероятност щяхме да четем едно и също копие, без да сме се виждали никога. Не е ли един вид вълнуващо?

Историята:
Лена е на 28 и  на пръв поглед има всичко. И нея да попитате - ще го потвърди. Има любящ мъж, подкрепящо я семейство, стремглава кариера и завидно положение. Но нещо ѝ липсва - щастие. Лена не знае защо, но е нещастна. И докато монотонното ежедневие натежава все повече и заплашва да я премаже, Лена прави един последен опит да се откъсне от него.

Следпрочитно:
Бърди се очертава едно от книжните другарчета, с които имаме разнопосочни мнения. А дори и когато финалните съждения съвпадат, мотивите зад тях пак са диаметрално противоположни. Ето, например  - в началните абзаци - нея я е привлякла Витошката панорама, мен - мекотата на Ленината пижама.  При нея за тежестта на историята е дигнала оценката нагоре, при мен по-скоро я дръпна надолу. И още сравнения май могат да се построят, но сега ще се опитам да систематизирам в частност моите впечатления от книгата (и ще прибегна, както понякога правя, до плюс-минус-може би формата)

Плюсове:
(+)Думите. Книгата ми беше супер приятна за четене, което, предвид тематиката, е двойна и тройна възхвала. Авторката се беше справила страхотно, говореше богато, но същевременно оставаше близо до читателя, комуникираше с него (с мене, демек Very Happy ) и неща, които другаде биха звучали прекалено високопарни и неестествени, тук... се получаваха.  Освен това, те сякаш се балансираха от множеството поп-културни вметки (Хари Потър ftw) и ме накараха да се усмихна неведнъж. Също на няколко пъти си помислих, че с удоволствие бих прочела още нещо от авторката, особено ако е с по-разчупен сюжет. Или повече сюжет, като цяло.
(+)Книгата си има  собствен саундтрак - Лана дел Рей. Щеше ми се да е малко по-разнообразен, но във всеки случай книга с музикално оформление заслужава бонус точки.
(+)Самата тема в голяма степен и подхода към нея. Първоначално ме привлече идеята за биполярното разстройство, но когато към края на книгата Лена повече или по-малко я отхвърли, се зарадвах. Просто не ми се вписваше напълно, и тя самата потвърди подозренията ми, че просто е търсила някаква извинителна причина за чувствата и състоянието си. Но диагнозата ѝ не е "биполярно разстройство", а именно "изгубена" .  Много достоверно бе представен страха - както страха от отхвърляне, от разочарованието на другите, от това да бъде съдена; така и страхът, че последните възможности се изплъзват през пръстите ѝ. Може би най-много ми хареса заключението, че животът на Лена, небалансиран и клатушкащ се насам-натам, всъщност се оказва по-стабилен от този на всичките ѝ здраво стъпили на земята, "намерили златната среда", пораснали познати.

Може би-та:
(~) Нищонеслучването. В книгата не се случва нищо. Имаме сцени, диалози, събития, заключения, но всичко е в едно състояние на стагнация. Дори и когато привидно се случваше нещо, накрая се връщахме в изходна позиция. Дори и финалът не можа да ме убеди, че Лена е намерила пътя към щастието - той се състоеше предимно от планове и намерения. Ако всички мои наченати тетрадки и скицници прерастваха в завършени проекти.... Накратко, това ме издразни... Но от друга страна, този липса на действие доста точно отразява света, в който живее Лена (и не само тя), свят на лутане и привиден прогрес, където си мислиш, че вървиш напред, а всъщност се въртиш в кръг. Затова и тази подточка се отърва от минуса и остана някъде по средата.
(~)Сблъсъкът на Лена с неверния мъж. (Не, не е нейният. Но няма да издавам - бездруго тук възможностите за спойлери за толкова малки. Прочетете и ще видите.) Въпреки че бе може би най-динамичната сцена в книгата, начинът ѝ на намеса не ми хареса, и туй то...

Ньо-та:
(-)Отношенията на Лена с мъжа ѝ. В началото всичко бе супер сладко и много ме радваше, но с напредване на книгата започвах все повече да се дразня - на Лена. На това как тя с лека ръка отхвърляше способността на Иво да се радва като повъхностност и плиткоумие . На това, че един смислен разговор с него така и не дойде на дневен ред. Иво беше малко повече от домашен любимец, с разликата, че става за секс и пуши ръчно свити цигари с трева. Той бе една невзрачна част от фона и Лена го постави в това положение. Страница след страница в мен се затвърждаваше убеждението, че тя всъщност не разбира особено съпруга си - а и не се и напъва кой знае колко.
(-)Накрая всичко се сведе до пренос на генетичен материал.  Това излезе напред като разковничето за депресията на Лена - а също и като решението на проблема. Едно бебе ще реши всичките ѝ емоционални проблеми и неудовлетвореност. Може би за нея ще е така, може би не. Но го почувствах като принизяване и останах разочарована.

И така - към края си книгата малко ме разочарова. Като цяло обаче я намерих за приятна за четене и донякъде подтикваща  към размисъл. Ако сте по-голям фен от мен на този тип съвременни романи (което не е трудно) шансовете "Диагноза: изгубена" да ви хареса са големи. А аз ще имам наум името на авторката при прелета над рафтовете по книжарници и библиотеки.

П.П.Горе споменах точните координати на този екземпляр от книгата - а те са: Варненска Библиотека "Пенчо Славейков". Да, дискретно ви подтиквам да я вземете. Вижте предпрочитните бележки - няма ли да е яко? Ако го направите, да не забравите да споделите Very Happy

http://topchochanbooks.blogspot.com/

2 Re: "Диагноза:изгубена" (ревю) on Пон Юни 01, 2015 9:26 pm

Шей Рот

Модератор
Модератор
Интересно ревю. Признавам на Бърди не съм чела ревюто на тази книга, но ще го потърся, а веднага щом се върна на Варна ще побързам да се добера до „Пенчо Славейков“, за да могат пръстчетата ми да се докопат до книжлето и да го изпапкат с кориците.

https://obsessedbookreaders.wordpress.com/

3 Re: "Диагноза:изгубена" (ревю) on Пон Юни 01, 2015 9:51 pm

Topcho

Творец на форума
Творец на форума
Прочети наистина и ревюто на Бърди, и ако и ти се докопаш до книжката, ще ми е много интересно да чуя и твоето мнение Very Happy А ако се заформи chain reading ще ми е просто супер яко Very Happy Наистина, в библиотеката имаше повече копия, но на мен ми е готино да си представям, че четем едно и също

http://topchochanbooks.blogspot.com/

Sponsored content

Предишната тема Следващата тема Върнете се в началото  Съобщение [Страница 1 от 1]