Latest topics
» Зад маската на дявола | Николай Пенчев (ревю)
Today at 4:05 am by kostilka

» Предавам нататък
Нед Юли 16, 2017 11:55 am by Topcho

» "Алиса и петък вечер" (ревю)
Вто Май 30, 2017 11:01 am by Дийдра

» Raven / IvShadow представя новата рубрика - Време за книги
Нед Май 07, 2017 11:11 pm by Mariq123

» Riddle .
Нед Май 07, 2017 11:08 pm by Mariq123

» Коментари на дневниците
Нед Май 07, 2017 11:03 pm by Mariq123

» СЪОБЩЕНИЯ
Нед Май 07, 2017 10:53 pm by Mariq123

» Последната империя | Брандън Сандерсън (ревю)
Сря Май 03, 2017 1:06 pm by radost123

» "Аз преди теб" - Джоджо Мойс
Вто Май 02, 2017 8:03 pm by gery777

» Nerve (ревю)
Чет Апр 27, 2017 10:12 pm by debora

Кой е онлайн?
Общо онлайн са 11 потребители: 1 Регистриран, 0 Скрити и 10 Гости :: 2 Bots

kostilka

Най-много потребители онлайн: 468, на Сря Ное 10, 2010 8:49 pm
Top posters
Дийдра (3864)

Raven (3245)

djenitoo (2868)

Alex (2308)

Topcho (1917)

Zhu (1253)

krasy (1195)

PlamS (1162)

gabolinno (977)

Ellendary (943)

You are not connected. Please login or register

» Книги » Ревюта » "Сестри Палавееви в бурята на историята" (ревю)

"Сестри Палавееви в бурята на историята" (ревю)

Предишната тема Следващата тема Go down  Съобщение [Страница 1 от 1]

Topcho

Творец на форума
Творец на форума

Заглавие: "Сестри Палавееви в бурята на историята"
Автор:Алек Попов

Предпрочитно:
Чини ми се, че това е пародиен роман, в една или друга степен. Когато четеш такъв, се предполага, че си донякъде запознат и с оригинала, т.е., в случая - партизански роман в цялата му прелест. Тъй като обаче имам този пропуск в читателската си кариера, реших да не се кося, а да постъпя рационално и да подхвана книгата, както бих всеки друг роман.

Историята:
Сестрите Кара и Яра са примерни момичета от богата фамилия, но когато светът е в разгара на война, те решават, че не могат да стоят кротко у дома и да следват заръките на родителите си. Те бягат от къщи и се присъединяват към отряд, скрит в горските дебри, без да подозират лавината от събития, която ще предизвика това.

Следпрочитно:
Останах приятно изненадана. Не съм сигурна какво точно очаквах, но предполагам - нещо по-дразнещо. Опасявах се, че ще залитне твърде много в някоя посока, независимо коя - и резултатът ще е твърде вулгарен, твърде критичен, твърде мелодраматичен - което и да е твърде, което в крайна сметка да доведе със себе си дразнещия ефект. Досега не бях чела нищо от Алек Попов, за да имам някаква насока какво поне да очаквам от него като автор.
Но дори и без никаква база за сравнение отникъде, мога да оценя крайния резултат като лека, приятна са четене история, към която е подходено с хумор, ирония и, струва ми се, грижа за героите.
Сюжетът проследява перипетиите на двете сестри, които през повечето време се подвизават под псевдоними. Приключенията им си струват четенето - как ли двете глезени досега девойки ще се справят с тежките условия, въоръжени само с идеали? А и не само за това трябва да се притесняват - постоянна е играта на котка и мишка с военните, и глождещото съмнение, че има предател в отряда...
Съмишлениците, сред които попадат момичетата, са големи образи до един, и на тях се дължи голяма част както от чара, така и от въздействието на книгата. Те разсмиват, разчувстват, вмъкват се под кожата по един специфичен дразнещ начин, който само някои герои могат. Чрез тях също така виждаме и идеалите в най-високата им точка, както и долу в калта.
Хуморът обаче си е водещата нотка в цялата книга. Без него нещата категорично нямаше да са същите. Почти от първа до последна страница се усмихвах, но някои моменти бяха преминали границата и превърнали се в простотии. Ама наистина. Крайната равносметка откъм това бе, че отнех две звездички за класната идиотщина за мастурбацията и после изпълнението на дезинфекцията на Медвед, и една възстанових заради страхотните имена (жалко, че индианската нотка не е имала много последователи) и внедрените в идеологията комикси.
Като разказ, настроение и внушения краят на книгата стои почти напълно откъснат от останалото. Приех го със смесени чувства - хем го намирам за напълно задоволителен, хем твърде рязко ме откъсна от едното място и време и ме прати в другото.
"Сестри Палавееви" за мен беше приятна книга. Мисля, че успя да каже и покаже каквото искаше, и съм склонна да простя местата, където се бе изсилила така неприятно (но беше разочароващо, признавам - всичко върви добре, и в един момент - тъпизъм);беше запазила баланса между новото и старото.  А доколко ще се хареса на другите според мен е въпрос преди всичко на лични очаквания. 4 звездички от мен.

http://topchochanbooks.blogspot.com/

Предишната тема Следващата тема Върнете се в началото  Съобщение [Страница 1 от 1]